Povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, koji se obeležava 11. novembra, veliki broj građana Srbije putuje, zbog čega se već od petka 8. novembra na putevima širom Srbije očekuju gužve, a na pojedinim graničnim prelazima sledi pravi pakao.
U Auto-moto savezu Srbije kažu da će “mnogi iskoristiti produženi vikend za putovanje” zato već od petka sa prvim popodnevnim časovima očekuju pojačan saobraćaja na izlazima iz većih gradskih sredina, a zbog kojeg je moguća usporena vožnja na mestima gde su aktuelne izmene u saobraćaju zbog radova“.
– Veći broj vozila i promenljivo vreme zadržavanja treba očekivati na graničnim prelazima sa Mađarskom i Hrvatskom na kojima se u danima vikenda, a posebno kada je on produžen, saobraćaj dodatno pojača što je uzrok formiranja dužih kolona putničkih vozila na prelazima kod kod naših suseda, kada se vrlo brzo popuni međuzona, a tada se i na našim prelazima može očekivani duže vreme zadržavanja od 30 minuta na šta vozači moraju biti spremni – kažu u AMSS.
Promenljivo, a povremeno i duže vreme zadržavanja od 30 minuta treba očekivati i na prelazima sa Bosnom i Hercegovinom i Severnom Makedonijom.
– Pojačan saobraćaj na graničnim prelazima u smeru ka zemljama iz našeg okruženja očekujemo u petak 8. novembra i u subotu 9. novembra dok bi povratni talas bio u ponedeljak 11. novembra – poručuju iz AMSS.
Taj 11. novembar je naredni, pa većina onih koji rade u utorak vraćaće se u ponedeljak popodne i uveče. Međutim, deo “povratnika” treba očekivati i sutradan, u utorak 12. novembar, jer će mnogi pridodati još taj jedan dan s obzirom na to da se đaci u Srbiji u klupe vraćaju u sredu, 13. novembra.
Da će veliki broj građana Srbije da putuje ovog produženog vikenda potvrdili su nam nedavno iz Jute, gde kažu da su mnogi aranžmani rasprodati, kao po Srbiji, tako i i oni u inostranstvu.
Kada se očekuju velike gužve na putevima i granicama, nekoliko važnih saveta može da vam pomogne.
Prvo što se tiče granica, savet je uvek da se proveri kakvo je stanje na glavnim graničnim prelazima i da se, ukoliko je tu velika gužva, koriste alternativni granični prelazi.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Mađarskom
Glavni granični prelazi su:
Horgoš
Kelebija
Bački Breg
Njihovo radno vreme je 00-24 sata.
Alternativni prelazi sa Mađarskom su:
Horgoš 2, radno vreme 05-23 sata
Đala, Rabe, Bački Vinogradi i Bajmok, radno vreme 7-19 sata
Glavni i alternativni granični prelazi sa Hrvatskom
Glavni prelazi su:
Batrovci
Šid
Alternativni, manji prelazi su:
Bačka Planka
Bezdan
Bogojevo
Neštin
Sot
Ljuba
Radno vreme svih prelaza je 00-24 sata.
Glavni granični prelazi sa Bosnom i Hercegovinom
Veći prelazi su:
Sremska Rača
Badovinci
Kotroman
Trbušnica
Manji prelazi su:
Bajina Bašta
Mali Zvornik
Ljubovija
Uvac
Radno vreme svih prelaza je 00-24 sata.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Bugarskom
Glavni prelaz je Gradina.
Alternativni prelazi:
Strezimirovci
Mokranje
Ribarci
Vrška Čuka
Radno vreme je 00-24 sata.
Granični prelazi sa Crnom Gorom
Prelazi sa Crnom Gorom su:
Gostun
Jabuka
Špiljani
Radno vreme svih prelaza 00-24 sata.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Severnom Makedonijom
Glavni prelaz je Preševo.
Alternativni granični prelaz je Prohor Pčinjski.
Oba prelaza rade 00-24 sata.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Rumunijom
Glavni prelazi su:
Vatin
Srpska Crnja
Đerdap 1
Đerdap 2
Kaluđerovo
Radno vreme glavnih prelaza je 00-24 sata.
Manji prelazi sa Rumunijom su:
Vrbica
Jaša Tomić
Nakovo
Mokranje
Radno vreme manjih prelaza sa Rumunijom je 07-19 sata.
Saveti AMSS vozačima koji putuju od 8. do 12. novembra
– Putujte tokom dana i to onog toplijeg dela dana ukoliko idete na duža putovanja
– U rezervoaru imajte uvek dovoljnu količinu goriva zbog mogućih vanredni prekida
– Važno je da pripremite vozilo za zimske uslove vožnje i obezbedite adekvatnu zimsku opremu, proverite kočnice, akumulator, kao i da li poseduju alat potreban za zamenu rezervnog točka, ali proverite njegovo stanje i pritisak vazduha u njemu.
– Dobro se informišite o vremenskim uslovima i stanju na putu kao i moguće izmene u režimu odvijanja saobraćaja na željenom putnom pravcu.
– Proverite da li su vam potrebna međunarodna dokumenta za zemlju u kojoj putujete i kroz koje prolazite posebno obratite pažnju na zeleni karton kao i na važnost registarske nalepnice – poručuju iz AMSS za Blic.
Od zemalja u okruženju, zeleni karton potreban je i dalje u Severnoj Makedoniji i Albaniji. U Bosni i Hercegovini nije potreban već godinama, ne treba vam ni za ostale zemlje u našoj blizini.
Leave a Reply