Pozornost meteorologa ovog tjedna usmjerena je prema sjeveru Europe, gdje se u blizini obala Ujedinjenog Kraljevstva nalazi snažna ciklona. Ovo područje niskog tlaka, koje se prostire na velikom području, povlači tople i vlažne zračne mase iz oceana, a njihov utjecaj osjeća se i na jugu Europe.
U ovom sustavu strujanja, kreće se i frontalni poremećaj koji će u srijedu, 27. studenoga, donijeti nestabilno vrijeme u nekim dijelovima Hrvatske. Meteorolozi Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) upozoravaju na kišu u srijedu. U unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu će biti pretežno oblačno uz povremenu kišu, najkasnije na krajnjem istoku. U Dalmaciji će biti djelomice sunčano uz mogućnost za kišu popodne na sjeveru.
Ovog vikenda bi temperatura s današnjih 16 stupnjeva Celzijevih u 13 sati trebala pasti na 5 stupnjeva Celzijevih. Na hladnoću u narednim danima upozorava i meteorolog hobist Dino Dundić na svom Facebooku.
Prirodni atmosferski fenomen
“Novi ogranak Polarnog vrtloga i dotok novih hladnih masa zraka po jutarnjem novom izlazu zakazan je za sam kraj studenog”, napisao je Dundić u objavi na društvenim mrežama.
Podsjetimo, polarni vrtlog (engl. polar vortex) je veliki sustav niskog tlaka i hladnog zraka koji se nalazi iznad Zemljinih polarnih regija, posebno na Arktiku (sjeverni polarni vrtlog) i Antarktiku (južni polarni vrtlog). To je prirodni atmosferski fenomen koji postoji tijekom cijele godine, ali se najizraženiji učinci javljaju zimi.
Sastoji se od hladnog, gustog zraka zarobljenog unutar snažnog i stalnog strujanja vjetra zvanog mlazna struja (jet stream), koja kruži oko polova na velikim visinama u stratosferi. Ovaj sustav djeluje poput “zračne ograde” koja zadržava hladan zrak iznad polarnih regija.
Zimi, polarni vrtlog postaje jači jer se temperaturne razlike između polova i ekvatora povećavaju. Hladni zrak ostaje uglavnom zarobljen unutar vrtloga. Ljeti, vrtlog se slabi jer temperaturne razlike postaju manje izražene, a mlazna struja gubi na intenzitetu.
Leave a Reply