U pojedinim sigurnosnim krugovima se može čuti kako Isak nema pravo da se dopisuje sa Europolom, ali da li je to i tačno
Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak je prije desetak dana, tačnije 26. februara, uputio pismo Europolu, kojim ih obavještava na nepravilnosti koje se dešavaju u Kontakt tački BiH za saradnju sa Europolom. U informaciji se, kako saznajemo, upozorava na curenje tajnih podataka koje Europol dostavlja nadležnim policijskim agencijama u BiH, ali i na ponašanje određenih službenika Kontakt tačke.
U sigurnosnim krugovima u BiH se, nakon što je Isak sačinio ovo pismo počelo govoriti kako je to učinjeno jednostrano, te kako Isak nema ovlaštenje da se “dopisuje” sa Europolom. Naši izvori tvrde da se radi o spinu, kojim se pokušava diskreditovati Isak, kao i obezvrijediti informacije koje se navode u pismu.
Svoju tvrdnju potkrepljuju sa nekoliko činjenica. Ministar unutrašnjih poslova FBiH, bez obzira koja osoba u određenom trenutku vrši tu funkciju, je ovlašten da dostavlja akte Europolu samim tim što je potpisnik protokola na osnovu kojeg je formirana Kontakt tačka BiH. Isto ovlaštenje imaju i drugi potpisnici ovog protokola, poput ministra unutrašnjih poslova RS-a i slično.
Osim toga, Isak ovu informaciju nije sačinio na osnovu izvora tipa rekla-kazala. Isakovom pismu je prethodio niz koraka.
Prije svega treba znati da se na čelu kontakt tačke BiH nalaze tri koordinatora, iz različitih policijskih agencija, koji dolaze iz tri konstitutivna naroda. Prilikom donošenja odluka funkcionišu po sistemu Predsjedništva BiH. Koordinator kojeg je u Kontakt tačku BiH delefirao FMUP, odnsono Federalna uprava policije, je uočio nepravilnosti koje se dešavaju. Na to je upozorio one koji su ga tu poslali, odnosno FUP. Direktor FUP-a Vahidin Munjić je ovu informaciju proslijedio Isaku, koji ju je dalje proslijedio Europolu, dodajući samo nekoliko protokolarnih rečenica, uz napomenu šta se nalazi u prilogu njegovog dopisa.
Tu nastaje problem. Jedini službeni način komunikacije je preko Kontakt tačke BiH. U skladu s tom procedurom, Isak je pismo poslao u Kontakt tačku, uz napomenu da se ono treba proslijediti u Europol, tačnije ddirektorici Catherine De Bolle. Međutim, to pismo još nije otišlo u Haag, u sjedište Europola, jer ga je neko u Kontakt tački BiH “slučajno zametnuo u neku od ladica”.
kako bi osigurao da ne ostane sve “mrtvo slovo na papiru, Isak je kako saznajemo, isto pismo, zajedno sa dobijenom informacijom, proslijedio i Tužilaštvu BIH, koje treba da provjeri da li u svemu o čemu se tu govori ima i elemenata krivičnog djela, odnosno treba li neko “zaglaviti zatvora”.
Jedna od stvari na koje se upozorava u tom pismu, kako saznajemo od naših izvora, odnosi se upravo na ovakve probleme selektivnog prosljeđivanja informacija, tako da sam ovaj čin, zapravo predstavlja dokaz onoga što je navedeno u informaciji.
- Nedavno se desilo da su predstavnici MUP-a RS-a tražili od Europola da im se omogući direktan pristup SIENNA kanalu, kojim se dostavljaju tajne operativne informacije. Taj njihov zahtjev je proslijeđen u Haag, bez saglasnosti koordinatora koji dolazi iz FUP-a, iako je, prema predviđenim procedurama, morao biti konsultovan i odobriti slanje. Kada je nakon toga FUP uputio isti takav zahtjev Europolu, on je “ostao zaglavljen” u Kontakt tački, ispričali su nam naši izvori.
S obzirom na vrlo ozbiljne probleme u radu Kontakt tačke BiH, pokušali smo dobiti izjavu i od potpisnika ovog pisma, Rame Isaka.
- Nemam nikakav komentar, bilo je sve što nam je Isak rekao.
Leave a Reply